tiistai 26. syyskuuta 2017

Eveliina Talvitie: Miten helvetissä minusta tuli feministi?

Eveliina Talvitien elämänkerrallisessa teoksessa on terävää pohdintaa elämästä, kohtalosta ja ihmisen paikasta maailmassa: Miten helvetissä minusta tuli feministi? (WSOY, 2016; ISBN 978-951-0-41613-6).



Tartuin kirjaan epäröiden, arvellen etten sitä jaksaisi kokonaan lukea, mutta teksti nappasi mukaansa, enkä voinut lukemista lopettaa. Kirjoittajan elämänkokemus sykkii tekstissä omaleimaisesti, ja vaikka paikka paikoin tuntui siltä että tiivistämisen varaa olisi ollut, siinä määrin teksti piti näpeissään että sivu sivulta kirjaa tuli luettua eteenpäin, loppuun saakka. Mainio kuvaus elämän kestävästä tutkimusretkestä, jossa on pitkälti vielä kuljettavaa.



"Kolmekymppisenä yritin vielä sopeutua. Piponi kiristi vasta lievästi." Omakohtainen kertomus siitä, miten porilaisen lähiön lapsesta kasvaa pikkuhiljaa feministi. Satakuntalaista huumoria unohtamatta.

Kirjailija ja toimittaja Eveliina Talvitieltä on monta kertaa kysytty, miksi hän on feministi. Onko hänelle tapahtunut jotain kamalaa lapsuudessa? Vihaako hän miehiä? Tässä on Talvitien tyhjentävä vastaus, kertomus lapsuudesta 70-luvun lähiössä, tyttöjen välisestä ystävyydestä, aroista pojista, rahasta, kleptomaniasta ja Madonnasta. Talvitien matka Porista pääkaupunkiin ja maailman laidalle avautuu hämmentävinä kokemuksina mediasta, seksistä ja rakkaudesta. Mutta osaako hän sittenkään olla oikeanlainen feministi? Mikä sellainen edes on?

Eveliina Talvitie on toimittaja, viestintäpäällikkö ja tietokirjailija. Hän on aiemmin julkaissut muun muassa teokset Hieno vai huono - nainen jolla on maine (WSOY 2014) ja Keitäs tyttö kahvia - Naisia politiikan portailla (WSOY 2013).



maanantai 25. syyskuuta 2017

Ellen Marie Wiseman: What she left behind

Ellen Marie Wiseman kertoo kahdesta eri aikakaudesta, joiden tapahtumat limittyvät toisiinsa kun päähenkilö selvittää suljetun mielisairaalan varastohuoneesta löytyneiden kirjeiden ja päiväkirjojen taustaa: What she left behind (Kensington Books, 2014; ISBN 978-0-7582-7845-6).



Teos on paikka paikoin enemmänkin tietokirja kuin romaani, siinä määrin tekstissä kerrotaan vuosikymmenten takaisesta mielisairauksien hoidosta, keinoilla jotka tänä päivänä tuntuvat vähintäänkin brutaaleilta. Juoni vei mukanaan, vaikka aika ajoin tekikin kovasti mieli luntata teoksen lopusta miten tarinassa lopulta tulee käymään.



Ten years ago, Izzy Stones mother fatally shot her father while he slept. Devastated by her mothers apparent insanity, Izzy, now seventeen, refuses to visit her in prison. But her new foster parents, employees at the local museum, have enlisted Izzys help in cataloguing items at a long-shuttered state asylum.

sunnuntai 24. syyskuuta 2017

Sylvia Day: A passion for him

Sylvia Day kertoo 1800-luvun seurapiireihin sijoittuvassa romaanissa naamioleikeistä ja kaksoisrooleista: A passion for him (Penguin, 2012; ISBN 978-1-4059-1231-0).



Romaani on melkoista tusinatavaraa, nopealukuinen rakkausromaani jossa kaikki on melkolailla ennalta-arvattavaa.



Miss Amelia Benbridge and the Earl of Ware are the most anticipated match of the Season. But Amelias love will always belong to her childhood sweetheart, the gypsy Colin - who tragically died. She knows shell never feel such passion again.

Stranger

He wears a mask… and he is following her. Staring at her like no other man since Colin. But Colin is dead and Amelia believes she will never again shiver with pleasure, never again sigh his name.

Lover

Until her masked pursuer lures her into a moonlit garden and a single, reckless kiss. Now she is obsessed with discovering his identity. Perfectly attuned to his every desire, his every thought, she will not stop until she knows his every secret.

lauantai 23. syyskuuta 2017

Julia Quinn: Minx

Julia Quinn tarjoaa monipolvisen historiallisen rakkausromaanin, jossa päähenkilöt punovat jos jonkinlaisia juonia toistensa päänmenoksi: Minx (HarperCollins, 2009; ISBN 978-0-06-174803-5).



Romaanissa parasta lienee napakka dialogi, jossa riittää monenlaista kommellusta ja kompakiveä. Juoni on luonnollisesti melkolailla ennalta-arvattava, mutta toki jonkin verran kiinnostavuutta on siinä missä määrin maatilan eläinten hoitamisessa kunnostautunut nuori neiti oppii seurapiirien tavoille.





It takes a minx to tempt a rogue...

Beautiful and feisty Henrietta Barrett has never followed the dictates of society. She manages her elderly guardian's estate, prefers to wear breeches rather than dresses, and answers to the unlikely name of Henry. But when her guardian passes away, her beloved home falls into the hands of a distant cousin.

And it takes a rogue to tame her...

William Dunford, London's most elusive bachelor, is stunned to learn that he's inherited property, a title... and a ward bent on making his first visit his last.



perjantai 22. syyskuuta 2017

Lauren Oliver: Before I fall

Lauren Oliver tarjoaa nuorille lukijoille suunnatun Päiväni murmelina -tyylisen tarinan, jossa päähenkilö kuolee auto-onnettomuudessa, mutta herää uudelleen samana aamuna elääkseen saman päivän kerta kerran jälkeen uudelleen: Before I fall (Hodder & Stoughton, 2010; ISBN 978-0-340-98090-3).



Kirja on suomennettukin, nimellä Kuin viimeistä päivää, mutta en tiedä osaisiko sitä suositella luettavaksi. Omaperäisyyttä kirjassa jonkin verran kieltämättä on, juonenkulun kierrätyksestä huolimatta. Mutta loppujen lopuksi en kirjasta isommin pystynyt välittämään, melkolailla pinnalliselta tuntui romaanin sisältö ja varsinkin henkilöhahmot.



Sam Kingston is dead. Except she isnt. On a rainy February night, Sam is killed in a horrific car crash. But instead of seeing a tunnel of light, she wakes up in her own bed, on the morning of the same day. What follows is the story of a girl who comes of age in a matter of days. Who discovers, through heartbreaking insights, the consequences of her every action. Of a girl who dies young, but in the process learns how to live. And who falls in love...a little too late. An emotionally-wrenching novel for fans of Jodi Picoult, Alice Sebold and Jenny Downham.